by

Výroba pečiatok v minulosti a dnes

Výroba pečiatok si prešla z minulosti po súčasnosť dlhú cestu a archeológovia datujú výrobu pečiatok až do obdobia 4-5 tisíc rokov pred našim letopočtom, čo je naozaj úctyhodná história, nemyslíte?. Pečiatky boli teda potrebným a dôležitým pomocníkom už v ďalekej minulosti, pričom princíp používania sa oproti dnešku moc nelíši. V dnešnej dobe si život bez pečiatok nevieme alebo ani nechceme predstaviť. Pečiatky nám významne šetria čas, ktorý môžeme potom venovať iným dôležitejším činnostiam pri našej práci. Poďme si teda porovnať výrobu pečiatok v minulosti a dnes.

Výroba pečiatok v minulosti

Výroba pečiatok siaha teda do ďalekej histórie avšak naši predkovia boli veľmi vynaliezaví a vedeli si svojsky poradiť. Prvé pečiatky sa objavili v Indii a boli vyrobené z blata. Atrament vtedy samozrejme neexistoval, tak sa namiesto neho používala šťava z ovocia, rastlín, kôry, korenín alebo bylín. výroba pečiatok pre ženyNeskôr sa na výrobu pečiatok začala používať koža. Koža bol už lepší a odolnejší materiál na výrobu pečiatok. Výroba pečiatok však ďalej pokračovala a zlepšovala sa. Výrobu pečiatok bola tiež realizovaná do vosku, kameňa, kostí a neskôr aj kovu. Vtedy bola každá pečiatka skutočne originálna a jej výroba si vyžadovala niekoľko hodín ručnej práce. Najdôležitejším vynálezom v oblasti výrobe pečiatok bola vďaka objavení Ameriky Krištofom Kolumbom. Náhodne narazili na materiál, ktorý bol výborne ohybný a dalo sa s nim pracovať. Tento materiál bol kaučuk a domorodci ho používali na hranie, pretože z neho mali vyrobenú loptu. Neskôr použitie kaučuku zdokonalil Charles Goodyear, ktorý kaučuk zmiešal so sírou a vytvoril prvopočiatok gumy. Z tohto materiálu sa už ľahko a spoľahlivo začali vyrábať pečiatky podobné tým dnešným. Otlačok z takejto pečiatky bol už veľmi zreteľný, jasný a stály.

Výroba pečiatok dnes

Výroba pečiatok je dnes veľmi sofistikovaná a prepracovaná do posledného detailu. Vďaka našim predkom, ktorí nám ponúkli mnoho spôsobom ako si pečiatku vyrobiť. V súčasnosti sú však pečiatky vyrábané pomocou strojov a laserových technológií. Výroba pečiatok závisí od návrhu zákazníka a jeho predstáv a požiadaviek. V dnešnej dobe sa dá na pečiatku dať naozaj všetko. Existujú rôzne typy pečiatok pre firmy, živnostníkov alebo špecialistov (napr. tlmočníkov, prekladateľov, sudcov, notárov alebo aj lekárov). Výroba pečiatok sa špecializuje aj na deti, ktoré sa s pečiatkami radi hrajú, pretože to v nich podporuje zmysel pre detail a hravosť.

Pečiatky však najčastejšie používame na pečiatkovanie úradných dokumentov, faktúr, dodacích listov a podobne. Pečiatky sa tiež používajú aj na úradné overenie dokladov akými sú vysvedčenie, diplomy alebo rôznych zmlúv. Výrobou pečiatok sa zaoberá aj spoločnosť www.alamex.sk,  ktorá má s ich výrobou dlhoročné skúsenosti.