by

Ako udržiavať v čistote exteriérové omietky?

Krásu a jedinečnosť každého domu podčiarkne zaujímavá fasáda, ktorá by mala byť funkčná a estetická zároveň. Vďaka moderným technológiám sa jej dizajn zmodernizoval a trh nám ponúka mnoho atraktívnych riešení. Rôzne druhy omietok, drevených obkladov, keramických platní, či tehlových obkladov… výber záleží na vašich preferenciách. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek kombináciu, nezabúdajte zvoliť kvalitnú exteriérovú omietku, ktorá má dlhú životnosť, je vodoodpudivá a odolná. Výber vhodnej omietky nie je jednoduchá záležitosť, keďže ponuka je široká. Základné rozdelenie je vzhľadom na jej použitie na vonkajšiu a vnútornú. V závislosti od použitého materiálu a v rozdielnosti úpravy povrchu na hrubú, hladkú a ozdobnú.

Druhy fasádnych omietok

Fasádne omietky
Členenie omietok

Pri výbere fasády na váš dom si určite nechajte poradiť od odborníkov. Jej voľba totiž závisí od druhu podkladu, teda muriva a od spôsobu zateplenia. Ostatné už závisí na vašom vkuse, či uprednostníte hladký typ, alebo sa vám páči viditeľné zrno, ako to je pri hrubej omietke. Rôzne materiálové druhy ponúkajú rozličné vlastnosti. Univerzálne vápenno-cementové omietky sú odolné voči vlhkosti a majú široké použitie. Silikónové zmesi majú dobrú odolnosť voči mechanickému poškodeniu, sú odolné voči vode a poskytujú vysokú ochranu fasády. Silikátové sa vyrábajú na báze vodného skla a výborne chránia fasádu pred tvorbou machu a plesne. Zároveň dávajú pekný prirodzený vzhľad, sú vodoodpudivé a sú známe výbornou paropriepustnosťou. Ich drobnou nevýhodou je citlivosť na zmeny teplôt, preto, aby sme sa vyvarovali možných problémov, ako je popraskanie, či fľaky musíme zabezpečiť dodržanie technologických postupov prípravy aj samotnej realizácie. Moderné fasádne omietky sú extrémne odolné voči znečisteniu, tvorbe machov a rias a udržia fasádu dlhodobo čistú.

Tlakové čistenie fasády

Pestrú škálu odtieňov a stále farby nám poskytujú akrylátové omietky. Tvorí ich kremičitý piesok a akrylátové živice . Sú odolné voči oderom a vplyvom počasia. Ich slabinou je, že sú náchylnejšie na znečistenie. Preto sa odporúča ich údržba a vysokotlakové čistenie prúdom vody. Výkonným strojom si to bez väčšej námahy môže vyčistiť sám majiteľ domu. Avšak službu čistenia fasád ponúkajú aj profesionálne firmy, ktoré ju dokážu spoľahlivo zbaviť zašlého prachu a špiny. Udržiavaním vašej fasády v čistote predĺžite jej životnosť a vyhnete sa finančne náročným zákrokom.

V odbornom magazíne https://odzakladov.sk/omie nájdete užitočné informácie a rady, dôležité pre stavbu, či rekonštrukciu.