by

Vyberte si pracovné rukavice, ktoré ochránia vaše ruky

Každý jeden človek, ktorý svoju prácu vykonáva manuálne, by si mal svoje ruky chrániť pracovnými rukavicami. Ide o ochranný pracovný prvok, ktorý má zabezpečiť, že svoju prácu vykonávate v chránenom prostredí. Pracovné rukavice sa využívajú skoro vo všetkých odvetviach. Normy a nariadenia ich prikazujú nosiť v potravinárskom priemysle, strojárenstve, zdravotníctve, gastronómii, či iných odvetviach. Štatistiky totiž hovoria o tom, že úrazy rúk patria medzi najčastejšie spomedzi všetkých pracovných úrazov. Výberom správnych pracovných rukavíc však takýmto nehodám môžete efektívne predísť. Ako si však vybrať tie správne sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Kde a ako vybrať tie správne pracovné rukavice?

Pracovné rukavice pre sestričky
Výber pracovných rukavíc

Výber ideálnych pracovných rukavíc závisí najmä od toho, aký druh práce vykonávate. Pokiaľ pracujete napríklad v zdravotníctve, rukavice v tomto odvetví sa samozrejme líšia od rukavíc používaných v automobilovom priemysle alebo strojárenstve. V zdravotníctve budete potrebovať pravdepodobne tenké gumené a najmä jednorazové pracovné rukavice. Pokiaľ pracujete s ohňom, kritériom pri výbere rukavíc bude, aby boli odolné voči požiaru. Najväčšiu ponuku pracovných rukavíc však určite nájdete v predajniach s pracovnými odevmi alebo na internete. Obchody špecializujúce sa na pracovné odevy vám s výberom určite poradia. Pred samotnou kúpou si ich poriadne vyskúšajte a ubezpečte sa, že vám na ruke sedia. Myslite na to, že ich budete používať pri výkone svojho povolania, a tak by mali byť pohodlné.

Ako upravujú výber pracovných rukavíc normy?

Ešte predtým, ako sa pozrieme na samotné normy upravujúce označenia pracovných rukavíc, je nutné podotknúť, že príbalový leták pri každých pracovných rukaviciach by mal obsahovať popis, na čo sú konkrétne rukavice určené. Okrem toho by mal obsahovať tiež údaje o výrobcovi, veľkostné označenie, úroveň ochrany, označenie normy, ktorá sa vzťahuje na tento typ rukavíc a materiál, z ktorého sú pracovné rukavice vyrobené. Normy na ochranné pracovné rukavice popisujú rukavice na bežné použitie, proti tepelným vplyvom, proti chladu, baktériám, požiaru a porezaniu, pracovné rukavice pre zváračov, rukavice na ochranu pred statickou elektrinou, jednorazové zdravotné rukavice a podobne. Sú teda rozdelené podľa všetkých typov povolaní a vy si môžete vybrať podľa charakteru toho vášho.

Hľadáte ideálne pracovné rukavice? Nemusíte preklikať stovku internetových stránok, pretože tie pravé nájdete na stránke https://www.dualbp.eu.