by

Kotly na drevo pre Váš dom

Vykurovanie drevom má u nás niekoľko tisícročnú tradíciu. Hoci dnes máme k dispozícii rôzne moderné spôsoby vykurovania, pri vykurovaní rodinného domu je kúrenie drevom ekonomicky najvýhodnejšie. Ideálne riešenie predstavuje najmä pre staršie rodinné domy, či budovy, nakoľko mnohé z nich majú kotolňu, či priestranné pivnice, kde je možné umiestniť kotol na drevo, ale aj uskladniť palivové drevo.  Ak ste sa ako majiteľ domu rozhodli pre tento spôsob vykurovania, potrebujete ešte zistiť, ktorý typ sa najviac hodí pre Váš dom. Rozlišujeme 3 základné typy zariadení na spaľovanie dreva, a to: kotly na drevo, kotly na drevné pelety a kotly na drevnú štiepku.

Kotly na kusové drevo

Kotly na drevo bývajú väčšinou v pivnici
Oheň ako zdroj tepla

Technika drevosplyňovacích kotlov je dlhoročne osvedčená a účinná. Výhoda kotlov na drevo v porovnaní s klasickými kotlami na tuhé palivo je, že spôsobujú nižšiu záťaž na životné prostredie v podobe emisií CO2. Drevo je dostupné palivo z domáceho lesného hospodárstva a zároveň aj najlacnejšie. V kotloch na drevo je možné spaľovať kusové drevo, drevné brikety, drevnú štiepku a aj pelety. Nevýhodou je, že kotly na drevo si vyžadujú ručné prikladanie a pravidelné čistenie popola.

Kotly na drevné pelety

Drevné pelety sú ďalšou z možnosti ako využiť biopalivo. Drevné pelety je lisovaná biomasa do tvaru malých valcov, ktoré sú vyrobené z recyklovateľného drevného odpadu, prevažne z pilín. Kúrenie drevnými peletami je veľmi „čisté“. Kotly na drevné pelety sú väčšinou plne automatické, takže nevyžadujú manuálny zásah. Potrebné je iba vyniesť popol približne raz za dva týždne. Nevýhodou tohto spôsobu je, že treba počítať s vyššími investičnými nákladmi na peletový kotol.

Kotly na drevnú štiepku

Kotly na spaľovanie štiepky fungujú podobne ako kotly na pelety. Hlavný rozdiel je teda v palive, ktorým je štiepka. Ide o vysušené a naštiepané zvyšky dreva. Vďaka menej náročnej výrobe sú cenovo lacnejšie ako pelety, avšak ich skladovanie si vyžaduje viac priestoru.

Na stránke www.vykurovanie24.sk si môžete vyskúšať jednoduchú aplikáciu vďaka ktorej zistíte, ktorá zostava vyhovuje Vášmu vykurovaciemu systému. Neváhajte kontaktovať profesionálov, ktorí Vám radi poradia, aký spôsob vykurovania je pre Vás najvýhodnejší s dosiahnutím optimálnej výhrevnosti. Zároveň tu nájdete množstvo odborných článkov na tému vykurovanie.