by

Pracovné rukavice = prevencia krátkodobých i dlhodobých poranení

Bez ohľadu na tom, v ktorom odvetví pracujete, vždy existuje množstvo pracovných rizík – riziká, ktoré ani nemusia byť zrejmé. Niektorí ľudia pracujú v prostredí, ktoré je tak chladné, že väčšina ľudí by ani neopustila dom. Pre niektorých ľudí zas existuje denné riziko chemických popálenín, porezania, prepichnutia alebo kontaktu s biologickými nebezpečenstvami. Zaistenie toho, aby ste dokončili svoju prácu efektívne a najmä bezpečne, je dôležité sa vybaviť ochrannými pomôckami. Medzi najdôležitejšie, ale niekedy si poviete, že zbytočné, ochranné pomôcky, ktoré môžete mať na pracovisku sú vhodné pracovné rukavice. Pracovné rukavice sú navrhnuté pre konkrétne riziká, niektoré sú preto vhodnejšie pre určité odvetvia než iné. Pracovné rukavice a ich poctivé nosenie vám môžu pomôcť pri prevencii krátkodobých i dlhodobých poranení na pracovisku vrátane poranení, prepichnutí, chemických popálenín, tepelných popálenín, omrzlín, nebezpečenstva oderu a iné.

Chemické a biologické riziká

Pracovné rukavice ochránia ruky
Bezpečnosť v pracovných rukaviciach

Kedykoľvek sa s chemikáliami zaobchádza, či už v práci alebo doma pri práci, existuje riziko popálenia alebo iného zranenia. Vďaka biologickým nebezpečenstvám stačí jeden dotyk na zahájenie šírenia infekcií. Chemicky odolné pracovné rukavice tvoria odolnú bariéru okolo vašich rúk. Ak pridáte pár chráničov, bariéra pokračuje hore a pozdĺž ramena. Medzi ochranné materiály používané v chemicky odolných rukaviciach patria napríklad latex, PVC, neoprén a pod.

Riziko poranenia, prepichnutia a oderu

Prakticky vo všetkých priemyselných odvetviach existuje riziko určitého nebezpečenstva porezania, oderu. Z toho dôvodu mechanici, lekári, pracovníci v oblasti spracovanie plechov, sklad, zdravotné sestry a iní požadujú spoľahlivú ochranu pred rôznymi druhmi pracovných rizík. Výber siaha od jednorazových tenkých rukavíc až po odolnejšie pracovné rukavice.

Zranenia pri náraze

Obsluha ťažkých zariadení, prenášanie ťažkých bremien a práca v garáži pre mechanikov sú len niektoré situácie, pri ktorých hrozí riziko pomliaždenia alebo zovretia rúk, a preto by sa mali vyžadovať ochranné pracovné rukavice proti nárazu. Tieto pracovné rukavice namiesto toho, aby umožnili dopad na jednu časť ruky alebo na jednotlivé prsty, tlmia úder a zabraňujú zraneniam tak, že absorbujú časť nárazu a zvyšok rozptýlia mimo ruky.

Extrémne nízke teploty

Keď zasiahne chladné počasie alebo pracujete okolo chladničky alebo mrazničky, potrebujete tepelnú bariéru, ktorá udrží vaše telesné teplo a zabráni extrémnemu chladu. Pretože chladné teploty môžu spôsobiť dočasné alebo trvalé poškodenie kože a svalového tkaniva, tak potrebujete ochranu rúk  chladnom prostredí. Čím je chladnejšie, tým väčšiu ochranu potrebujete. Ak vás táto téma zaujala, chcete sa dozvedieť viac, prípadne hľadáte kvalitné pracovné rukavice, navštívte webovú stránku https://www.ardonsk.sk/.