by

Viete, ako bojovať proti bolesti kĺbov?

Keď nás občas niečo začne pobolievať, väčšinou tomu nepripisujeme veľkú pozornosť. Jednoducho užijeme tabletku a po pár minútach sa nám od bolesti uľaví. Nájdeme však aj takých ľudí, ktorí sa snažia proti akejkoľvek bolesti bojovať. A to tak, že sa jednoducho snažia túto bolesť ignorovať. Pri bolesti je však dôležité rozoznávať, o akú bolesť sa jedná. Bolesti kĺbov však nie sú ničím príjemným a tiež nie bolesťou, ktorú by sme dokázali potlačiť natoľko, že by sme o nej nevedeli. Preto je niekedy nevyhnutné pri bolesti kĺbov zbystriť pozornosť.

Kedy by sme mali pri bolesti kĺbov skutočne zbystriť pozornosť?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bolesti klbovNa bolesti klbov nie je nič nezvyčajné. Z času na čas táto bolesť postihne každého človeka. Bolesti kĺbov sú teda úplne prirodzené. Dôležité však je sledovať ich dĺžku. Ak nás bolesť trápi len niekoľko dní, prípadne po vykonávaní určitej aktivity, jedná sa o bolesť kĺbov akútnu. Pri takejto bolesti nie je potrebné navštíviť lekára a je pre ňu charakteristické, že po určitom čase zmizne. Najčastejšie sa akútne bolesti kĺbov vyskytujú pri rôznych zápalových ochoreniach (napríklad chrípka). Ak nás však bolesti kĺbov trápia dlhodobo a je jedno, aký druh pohybu vykonávame, nad návštevou lekára by sme určite mali porozmýšľať. Môže sa jednať o bolesti kĺbov chronické, ktoré však nie je možné len tak ľahko odstrániť. V prípade chronickej bolesti kĺbov je dôležitá správna diagnóza a liečba pod lekárskym dohľadom. Aj keď sa chronické bolesti kĺbov nedajú úplne vyliečiť, dá sa aspoň zmierniť ich výskyt a rovnako tiež znížiť bolesť.

Akými spôsobmi je teda možné bolesti kĺbov predchádzať?

Tak, ako v prípade 95 % všetkých ochorení, aj v prípade bolesti kĺbov platí, že nesprávny životný štýl sa na vzniku tohto ochorenia skutočne podpíše. Jedná sa nielen o nesprávnu výživu, ale aj o nedostatočný pohyb. Strava vyvážená na minerály a vitamíny zabezpečí dostatočnú výživu kĺbov zvnútra. O naše kĺby sa zvonka postarajú rôzne mastičky či pasty, ktoré sú určené na zmiernenie už vzniknutej bolesti kĺbov. Aj výživové doplnky dokážu bolesť kĺbov zmierniť. V súčasnosti existujú aj špeciálne výživové doplnky, ktoré sú určené práve pre správnu výživu a regeneráciu všetkých kĺbov v ľudskom tele. Na vznik bolesti kĺbov sa dokáže podpísať aj pohyb. Či už sa jedná o jeho nedostatok alebo nadbytok. S pohybom by sme to nemali ani preháňať, ani sa nehýbať vôbec.