by

Bolest kolene, která vám nedá spát

Koleno představuje největší kloub v lidském těle. Koleno také snáší téměř celou hmotnost člověka a umožňuje tělu pohybovat se. To jsou dvě hlavní příčiny, díky kterým dochází k bolesti kolena. Bolest kolene lze definovat jako stav, kdy je pohyb omezen a provází ho bolest. Existují dva typy bolesti kolene, přičemž je velmi důležité určit, o jaký typ se jedná. Na základě diagnózy lékař snadněji určí léčbu a je mnohem pravděpodobnější, že bude úspěšná. Lékařská praxe rozlišuje mezi dvěma základním bolestmi kolen. Může se jednat o bolest kolene chronickou nebo akutní. Akutní bolest kolene je ve srovnání s chronickou snadněji snesitelná a vyléčitelná. Akutní bolest kolene je spojená s poraněním nebo přetížením. Tento typ bolesti většinou do pár dny od dne vzniku zmizí. Naproti tomu, chronickou bolest kolene často krát vyléčí až operace. Súvisiaci obrázokMůže se jednat například o potrhané vazivo, revmatoidní zánět kloubu, gonatrózu nebo o bolest pod čéškou. Po stanovení diagnózy, zda se jedná o chronickou nebo akutní bolest kolene se přistupuje k samotné léčbě. Často krát stačí, aby se kolenu dopřál dostatečný odpočinek a zbytečně ho nezatěžovat. V některých případech je však zapotřebí až chirurgický zákrok. Po absolvování chirurgického zákroku je třeba, aby se postiženému kolenu dopřál klidový režim. Stejně je také důležité nosit ortopedické pomůcky, které se nejčastěji vyskytují ve formě bandáži a ortéz. Hlavní podstata zmíněných pomůcek spočívá v tom, že dokážou koleno udržet ve stabilizované poloze, uvolňují napětí a zmírňují tak bolesti.

Bolest kolene se obvykle dostavuje po fyzické aktivitě. To by měl být hlavní varovný signál, že s naším kolenem něco není v pořádku. Akutní bolest může při zanedbání přerůst až do bolesti chronické, přičemž nejčastěji vzniká artróza kolena. Artróza je charakteristická opotřebením kloubní chrupavky. Akutní bolest kolena se nejčastěji vyskytuje ve formě pohmoždění, natažením šlachy, natržením nebo jejich roztržením. Velmi častým onemocněním je i ruptura menisku nebo zkříženého vazu.

Ať už se jedná o bolest kolene chronickou nebo akutní, bolesti dokáží zmírnit i léky, mastičky nebo kloubní výživa. Netřeba se však spoléhat na to, že zmíněné pomůcky odstraní bolest kolene úplně. V případě bolesti kolene je také důležitý optimální pohyb a správná životospráva. Optimální pohyb znamená provádění sportovní aktivity maximálně 5x do týdne. Následně by měl být kolenům dopřán dostatečný odpočinek. Na klouby pozitivně vplýva strava bohatá na Omega3 mastné kyseliny nebo živočíšni tuky.